Garderoby

Garderoba - wygoda, a może kaprys... nie ma to znaczenia bo i tak te pomieszczenia przeznaczone tylko i wyłącznie do przechowywania odzieży cieszą się coraz większą popularnością, także można je spotkać już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także coraz częściej w mieszkaniach, dotyczy to zarówno tych nowo powstających, jak również starszych remontowanych, których właściciel wydziela garderobę z pokoju, salonu czy sypialni.

Pomieszczenie w którym znajduje się zabudowa garderoby zwykle usytuowane jest bezpośrednio przy sypialni. Pełni ona wtedy funkcję magazynu ubrań czyli mamy w środku półki, drążki, szuflady lub koszyki, a w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń także pantografy. Jeżeli chcemy aby takie pomieszczenie było również przebieralnią, należy zadbać o dobre oświetlenie i duże lustro, a może i nawet toaletkę. W przypadku gdy garderobę tworzymy w pokoju dziecięcym z pewnością znajdą się tam również zabawki, piłki i inne niezbędne rzeczy dla małych pociech.

Innym często spotykanym rozwiązaniem jest wspólna garderoba dla wszystkich mieszkańców, znajduje się ona wtedy zwykle w centralnym miejscu i często pełni także funkcję magazynu oraz prasowalni.

Zalety garderoby:

  • jedno duże miejsce na przechowywanie ubrań,
  • łatwy dostęp dzięki otwartej przestrzeni przechowywania,
  • przebieralnia,
  • miejsce do prasowania,
  • wnętrze indywidualnie dobrane do potrzeb,
  • można w niej umieścić duże i nieforemne przedmioty,
  • na garderobę można wykorzystać przestrzeń trudną do zagospodarowania, np. skos na poddaszu.

Przykładowe zabudowy w zależności od kształtu planu zabudowy:

plan liniowyplan Lplan U
garderoba liniowa 1 garderoba l 1 garderoba u 1
garderoba liniowa 2 garderoba l 2 garderoba u 2
garderoba liniowa 3 garderoba l 3 garderoba u 3